03-977-2800
(24/07)    054-7939378

עו"ד לנישואים אזרחיים

נתחיל בשורה התחתונה, בישראל אין נישואין אזרחיים. על פי חוק, החתונות המוכרות בישראל נערכות בחסות הדת, כאשר כל אחד מתחתן בבית הדין הדתי הרלוונטי לו. מבחינת היהודים הכתובת היא הרבנות. המצב הזה כמובן בעייתי מאוד, כאשר עיקר הקושי מגיע במקרה של נישואין בין זוגות מעורבים, בני דתות שונות.  

אסור להתחתן, מותר להירשם

החוק יצר מצב אבסורדי בו זוג מעורב (מבחינה דתית) לא יכול להתחתן בישראל. לפני כעשור יצרה הכנסת פתרון חלקי בדמות 'ברית הזוגיות', שהוא הסדר דמוי נישואין אזרחיים.  'ברית הזוגיות' מיועדת רק ל'חסרי דת'. מי הם בכלל חסרי דת? ובכן, מדובר בסוג של הגדרה מכובסת שמיועדת לאותם 300,000 עולים שהם זכאי חוק השבות אך אינם יהודים מבחינת ההלכה, ובאותה נשימה לא ממש מרגישים כנוצרים. חשוב לציין כי 'ברית הזוגיות' תקפה רק לנישואין בין שני 'חסרי דת', כך שבהקשר הזה מדובר למעשה בהרחבה של הסדר העדות הקיים ו'ברית הזוגיות' אינה באמת פתרון נישואין אזרחי, אלא עוד אוטונומיה דתית שמיועדת ל'חסרי דת'. כלומר, יהודי ו'חסר דת' עדיין מנועים מלהתחתן תחת הסדר זה.

האבסורד הוא שהחוק הישראלי מונע קיום נישואין אזרחיים בישראל, אך מאפשר לזוגות ישראלים שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל להירשם בישראל כזוג נשוי. הפטנט הזה הפך לתעשייה של ממש, ובעשורים האחרונים מאות אלפי ישראלים עושים שימוש באופציה הזו. בין אם מדובר בישראלים שמנועים להתחתן בישראל (בגלל שהם זוג מעורב דתית) ובין אם מדובר בזוגות חילוניים שנמנעים מחתונה ברבנות מסיבות אידאולוגיות.

לפעמים מתעוררות בעיות משפטיות

למרות שמשרד הפנים נוהג לרשום זוגות שנישאו בחו"ל בטקס אזרחי כנשואים במרשם התושבים, לעיתים זוגות כאלה ייתקלו במכשולים משפטיים ובירוקרטיים. הדברים אמורים בעיקר לזוגות בהם אחד מבני הזוג הוא נתין זר. מאחר שנישואין מהווים פתח כניסה למסלול התאזרחות, פעמים רבות יערימו הרשויות קשיים וידרשו הוכחות מבני הזוג שאכן מדובר בנישואי אמת. במקרים אלה ההמלצה היא להיעזר בעו"ד לנישואין מעורבים, כמו למשל עורכת הדין בר נבון, הבקיאה בדיני האזרחות והסדרת המעמד ומנוסה בעבודה מול הגורמים המקצועיים במשרד הפנים.

נגישות
WhatsApp chat