03-977-2800
(24/07)    054-7939378

הוצאת ויזה לזר

ישראל היא מדינה מתקדמת, אבל כשזה מגיע להתאזרחות ואפילו להוצאת ויזה לנתין זר לפעמים נדמה שאנחנו עדיין בימי הביניים. כמדינת הלאום של העם היהודי, לישראל יש מסלול התאזרחות במסגרת חוק השבות. כך, כאשר מדובר ביהודים או בנים ונכדים של יהודים, בדרך כלל, ההליך קל ומהיר. אך כאשר מדובר בהתאזרחות של אדם שאינו ממוצא יהודי, קבלת אזרחות ישראלית היא סוג של 'משימה בלתי אפשרית'. ישנם חריגים מעטים, כמו מי שמוכר כתושב ישראל אך אינו אזרח מלא (למשל, תושביה הערבים של מזרח ירושלים), או במקרה של זוג נשוי, שאחד מבני הזוג הוא ישראלי ואילו השני הוא נתין זר שרוצה לקבל אזרחות ישראלית כתוצאה מהנישואין. אך גם במקרים אלה, מדובר בתהליך ארוך, קשה ומתיש שהרבה פעמים לא צולח. 

חוק אזרחות קשוח

חוק האזרחות בישראל מונה כמה דרכים בהן אדם זכאי או יכול לקבל אזרחות ישראלית. מי שנולד כאן או מי שנולד בחו"ל להורים ישראלים זכאי לקבל אזרחות ישראלית באופן אוטומטי (שימו לב שהסעיף הזה תקף רק לבני הדור הראשון של ישראלים החיים בחו"ל וכבר אינו תקף לדור הנכדים). לאופציות אלה מצטרף חוק השבות, אותו כבר הזכרנו. תאורטית יש בחוק גם אופציה של התאזרחות עבור מי שאינו עונה לקריטריונים האלה. כדי להגיש בקשה כזו, המעוניין להתאזרח צריך להיות תושב זכאי לתושבות קבע, לגור בארץ לפחות 3 שנים לפני הגשת הבקשה, לדעת עברית ולהיות נכון לוותר על האזרחות הנוספת שלו. בפועל, גם הבודדים שהמסלול הזה פתוח עבורם זקוקים בסוף הדרך לאישור של שר הפנים והמגמה בגדול היא לא להיענות לבקשות אלו. יש כמובן דרך נוספת והיא התאזרחות מתוקף נישואין או איחוד משפחות. גם הדרך הזו לא סוגה בשושנים. אם בעבר 'איחוד משפחות' היה מסלול שאלפים מימשו דרכו אזרחות ישראלית מדי שנה, הרי שהיום, בעקבות התיקון לחוק האזרחות מ-2002, הדרך הזו נחסמה בפני רבים. 'התיקון לחוק האזרחות' מונע מבני זוג ובני משפחה של אזרחי מדינות אויב להתאזרח מתוקף איחוד משפחות. מטבע הדברים החוק מקשה בעיקר על ערביי ישראל שלאורך שנים ארוכות מקיימים קשרי משפחה ונישואין עם ערבים פלסטינים תושבי השטחים. 'התיקון לחוק האזרחות' לא מאפשר לבני הזוג שלהם לקבל אזרחות ישראלית.

ליווי משפטי מקצועי

גם בן זוג של ישראלי, שאינו מנוע לקבל אזרחות ישראלית על פי 'התיקון לחוק האזרחות', יגלה שמדובר במשימה סיזיפית. לכן, בכל מקרה של תהליך התאזרחות שאינו מתוקף חוק השבות, מומלץ להתייעץ מבעוד מועד עם משפטן מומחה לנושא, כמו עורכת הדין בר נבון שמתמחה בהליכים מנהליים ברשות האוכלוסין ומשרד הפנים וכבר סייעה לרבים להשיג אזרחות ישראלית ולהנפיק לזרים ויזה לישראל.

נגישות
WhatsApp chat